Zintegrowany System Zarządzania
Wersja strony w formacie XMLGłówny Instytut Górnictwa posiada wdrożony Zintegrowany System Zarządzania. Certyfikat nr JBS-54/10/2020, wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w dniu 13.07.2020 r., potwierdza zgodność Zintegrowanego Systemu Zarządzania z wymaganiami norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO 45001:2018-06 i PN-EN ISO 14001:2015-09. Certyfikat jest ważny do dnia 04.06.2021 r.
Skuteczność Zintegrowanego Systemu Zarządzania jest monitorowana i analizowana oraz ciągle doskonalona.
Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa ustanowił i ogłosił Politykę Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania Głównego Instytutu Górnictwa jest wdrożona i realizowana przez wszystkich pracowników Instytutu oraz została zakomunikowana dostawcom wyrobów i usług dla GIG. Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych stron.
Ustanowione zostały cele jakościowe, środowiskowe oraz cele dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, spójne z Polityką Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
Określone zostały procesy konieczne dla właściwego funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Ustalono sekwencję tych procesów i ich wzajemne oddziaływanie. Powołano osoby zarządzające procesami.
Dla prawidłowego funkcjonowania i ciągłego doskonalenia skuteczności Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz realizacji ustanowionych celów zapewnione zostały odpowiednie zasoby.
Podstawą działań podejmowanych w Głównym Instytucie Górnictwa są: spełnienie wymagań klienta, pracowników Instytutu i stron zainteresowanych oraz dążenie do uzyskania zadowolenia klienta. Cel ten jest osiągany przez:
- identyfikowanie wymagań klienta, ich spełnienie w trakcie realizacji wyrobów i usług oraz analizę oczekiwań klienta, dla zwiększenia stopnia jego zadowolenia,
- określanie i uwzględnianie ryzyk i szans wpływających na zgodność wyrobów i usług z wymaganiami oraz zdolność do zwiększania zadowolenia klienta,
- identyfikowanie zagrożeń występujących na stanowiskach pracy i innych zagrożeń związanych z działaniami Instytutu, a także ocenianie związanego z nimi ryzyka i szans dotyczących BHP oraz systemu zarządzania BHP,
- zapewnienie konsultacji i współudziału pracowników w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy,
- identyfikowanie i ocenianie aspektów środowiskowych związanych z działalnością Instytutu oraz podejmowanie działań ograniczających wpływ Instytutu na środowisko.
W celu zapewnienia, że wymagania norm odniesienia są wprowadzone i przestrzegane, wyznaczono Pełnomocnika Dyrektora ds. Systemów Zarządzania, odpowiedzialnego za organizację i funkcjonowanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Funkcję tę pełni mgr inż. Elżbieta Gruszka, tel. 32 259 22 44.